Nowy koszyk 0 PLN

Jak dobrać oponę do obręczy koła rowerowego

Jak dobrać oponę do obręczy koła rowerowego

Jak dobrać oponę do obręczy koła rowerowego czyli rozmiar ma znaczenie.

Opony są jednymi z najczęściej wymienianych komponentów w rowerze, czy to z uwagi na ich eksploatację, czy też na chęć zwiększenia komfortu jazdy. W pierwszym przypadku, jeśli dotychczasowy typ opony się sprawdzał, znalezienie następcy z reguły jest „pestką”, ponieważ kryteria wyszukiwania są jasno określone – podobny typ bieżnika i ta sama „rozmiarówka”. Gdy przyczyną zakupu staje się lepsze dostosowanie do uczęszczanego terenu (czyt. zwiększenie bezpieczeństwa) zazwyczaj pada decyzja na zmianę szerokości opony. Słusznie, bo to parametr o dużym znaczeniu, o którego wyborze należy pamiętać jeszcze przed wytypowaniem rzeźby, konstrukcji, zastosowanych technologii oraz mieszanki w oponie.

Jaki rozmiar opony do koła ?

Weryfikacja dopasowania opony do roweru nie ogranicza się tylko do sprawdzenia czy przestrzenie w przednim widelcu czy tylnych widełkach są wystarczające ale także czy błotniki bądź szczeki hamulca nie będą przeszkadzać. Obligatoryjnie powinno się zweryfikować czy oponę o danym rozmiarze można osadzić na konkretnej obręczy aby cieszyć się z bezawaryjnej jazdy. By to zrobić trzeba zestawić szerokości balona opony oraz wewnętrzną obręczy.

Jak sprawdzić rozmiar opony w rowerze ?

W oponach rowerowych najłatwiej posługiwać się rozmiarem w systemie ETRTO, potrzebny nam wymiar jest podany przed myślnikiem, w przypadku rozmiaru 50-584 wynosi 50 mm. Szerokość wewnętrzną obręczy czyli przestrzeń pomiędzy jej kołnierzami możemy odczytać z etykiety producenta innym niezawodnym sposobem jest zmierzenie przy pomocy suwmiarki. Zestawienia zgodności opon z obręczami są zawarte w formie tabel dostępnych w internecie np. u producentów ogumienia w dziale ze wsparciem lub w artykułach licznych profesjonalnych, rowerowych serwisów www.

Przed zakupem polecamy ze skorzystania z naszej, poniższej tabelki, zgodne wartości krzyżują się na zielonych dachówkach.

Tabela rozmiarów opon pasujących do obręczy rowerowych

Chcąc uzupełnić poradnik należy dodać, iż z tabeli można korzystać w przypadku powszechnie stosowanych systemów ze stopką w oponie oraz zakrzywionym rantem obręczy, w systemach dętkowych oraz bezdętkowych TubelessReady dla kół od 16 do 29 cali a w przypadku występowania nietypowej wartości, nieznajdującej się w tabeli (np. szerokość opony 26mm, które również są u nas dostępne;) ) posługujemy się sąsiednimi wartościami zawężając margines bezpieczeństwa.

List opon według rozmiaru ETRO:

Średnica opony ETRTO: 406 mm

Średnica opony ETRTO: 559 mm

Średnica opony ETRTO: 584 mm

Średnica opony ETRTO: 622 mm

Średnica opony ETRTO: 630 mm