Nowy koszyk 0 PLN

Jak usunąć kamień z czajnika Poradnik

Jak usunąć kamień z czajnika Poradnik

Jak odkamienić czajnik ?

Gotując wodę na kawę lub herbatę, oczekujemy żeby woda była krystalicznie czysta bo przecież chyba nikt nie lubi mieć jakiegoś dziwnego posmaku. Wraz z częstym użytkowaniem czajnika osadza się na jego dnie i ściankach kamień który wytrącił się z wody.

Jak temu zaradzić ? poniżej opisujemy kilka domowych sposobów jak usunąć kamień z czajnika elektrycznego.

 

Czajnik optimum CJ 3002 szklany

 

Czym jest ten kamień ? Osad który powstaje na grzałce czajnika to wapń i magnez które wytrącają się w trakcie gotowania wody. Taki osad możemy łatwo i szybko usunąć za pomocą kilku domowych sposobów bez konieczności zakupu specjalnych preparatów.

 

Jak usunąć kamień z czajnika octem ?

Najbardziej popularnym domowym sposobem na usunięcie uciążliwego osadu jest ocet. Wystarczy wlać do czajnika szklankę octu i odrobinę wody ( około pół szklanki ). Następnie tak powstały roztwór musimy zagotować. Po zagotowaniu pozostawiamy mieszaninę wody z octem do wystygnięcia na około jedną godzinę. Po wystygnięciu należy czajnik dokładnie umyć i zagotować wodę kilkukrotnie w celu usunięcia zapachu po occie. Po takiej kąpieli nasz czajnik będzie czysty i pachnący.

 

Jak usunąć kamień z czajnika sokiem z cytryny ?

Łagodniejszym środkiem od octu jest sok z cytryny który równocześnie jest jednak trochę mniej skuteczny. Wystarczy do wnętrza czajnika wlać 1-2 szklanki soku z cytryny i pozostawić na ok 1,5 godziny. Następnie wylać sok i umyć dokładnie wnętrze. Sposób ten sprawdza się gdy osad nie jest bardzo duży. Można też spróbować wytrzeć ścianki czajnika połówką cytryn mocno wcierając.

 

Jak usunąć kamień z czajnika sodą oczyszczoną ?

Soda oczyszczona jest chyba najskuteczniejszym domowym sposobem na usuwanie kamienia z czajnika. Wystarczy rozpuścić 2-3 łyżki sody w szklance wody, tak przygotowany preparat wlać do czajnika i pozostawić na około 20-30 minut. Soda usuwa osad bardzo szybko i skutecznie. Jak po każdym innym sposobie wylewamy roztwór i myjemy dokładnie wnętrze czajnika, ponieważ soda jak i ocet pozostawiają nieprzyjemny zapach. Musimy również kilkukrotnie zagotować wodę.

 

Jak usunąć kamień z czajnika coca-colą ?

Skutecznym sposobem na usuwanie kamienia z czajnika jest zagotowanie szklanki coca-coli dodatkowo można ją wspomóc dosypując łyżeczkę sody oczyszczonej.

 

Mamy nadzieję że opisane powyżej sposoby pozwolą Ci się delektować wspaniałym smakiem kawy lub herbaty.